Kobiecy i męski sport?

W zasadzie trudno powiedzieć, żeby kobiety czy mężczyźni mieli jakiekolwiek ograniczenia w uprawianiu sportów, jednak prawdę jest, że trudniej spotkać kobiety – skoczków narciarskich czy mężczyzn zajmujących się gimnastyką. Naturalnie to nie znaczy, że nie ma takich osób, ale oznacza to też, że są sporty, które bardziej pociągają kobiety niż mężczyzn i odwrotnie. Są też sporty, które chętnie oprawiają obie płcie.

Wśród sportów, które bez względu na płeć uprawiają ludzie w każdym wieku można wymienić bieganie, pływanie czy jazdę na rowerze. Nie wymagają one skomplikowanych umiejętności, a sam sprzęt czy właściwe ubrania takie jak kostium kąpielowy czy odzież na rower (więcej na ten temat na – womens cycling apparel am-cycling) to stosunkowo łatwo dostępne przedmioty, które nie kosztują fortuny. Wśród sportów drużynowych, które są niemal tak samo popularne pomiędzy kobietami jak i mężczyznami można wymienić także siatkówkę i koszykówkę.

Inaczej natomiast sprawa ma się z piłką nożną, bo choć istnieją żeńskie drużyny piłkarskie, to jednak znacznie bardzie popularna jest męska piłka nożna. Częściej także chłopcy niż dziewczynki marzą o karierze piłkarskiej. Co oczywiście wcale nie oznacza, że nie ma kobiet zainteresowanych piłką nożną czy lubiących w nią grać.

Dla odmiany w mniejszości są chłopcy i mężczyźni, których pociągałaby jazda figurowa na lodzie. Panowie i chłopcy preferują raczej hokej jeśli ma to być sport na łyżwach, natomiast gracja, powab i elegancja jazdy figurowej na lodzie przemawia do wielu dziewczynek, które chciałby zostać takimi łyżwiarkami. Podobnie w codziennym uprawianiu sportu, na zajęciach fitness czy na jodze mężczyźni stanowią zdecydowaną mniejszość, częściej natomiast spotkamy ich na siłowni. Jednak na pływalni, bieżni czy rowerze w równym stopniu można spotkać mężczyzn co kobiety.

Zatem to jaki sport uprawiamy może zależeć od płci, choć nie ma co do tego żadnej zasady, ale przede wszystkim zależy to od preferencji danej osoby.

About the Author