Motywacja do uprawiania sportu

Sport to zdrowie, każdy z na ten utarty frazes i chyba właśnie jego powszechność sprawia, że nie stanowi on wystarczającej motywacji do uprawiania sportu, a właśnie motywacja zwłaszcza na początku drogi sportowej jest najistotniejsza. Z czasem bowiem wychodzenie na trening stanie się nawykiem, przyzwyczajeniem, tak oczywistym jak poranna toaleta, jednak nim do tego dojdzie konieczne jest odnalezienie w sobie motywacji, która będzie na tyle silna, by co kilka dni stawać się przyczyną podejmowania kolejnych treningów. Istnieje wiele sposobów motywacji, oto kilka z nich:

Trening z drugą osobą

Jeden z najpowszechniejszych sposobów radzenia sobie z lenistwem to uprawianie sportu razem z druga osobą. Wówczas obie motywują się wzajemnie i wspólnie trenują. Nawet jeśli jedna lub druga osoba nie mają ochoty na trening, to jednak wspólnie udaje im się na niego dotrzeć. Inną metodą jest odbywanie treningu razem z trenerem lub osobą, która zajmuje się danym sportem i poświęca swój czas, aby pomóc w treningu, taką osobą jest np. – Kinga Staszewska. Wówczas często jest osobie zaczynającej trening wstyd nie stawić się na nim podczas gdy ktoś poświęca swój czas, jest to zatem również sposób na motywację.

Opłacenie zajęć z góry

Część sportów wymaga specjalistycznego sprzętu, brania udziału w zajęciach z całą grupą czy posiadania karnetu na wejścia. Dla części osób mobilizację stanowi fakt, że wykupią takie zajęcia czy karnet wcześniej i wówczas za każdym razem, gdy mają ochotę sobie odpuścić przypominają sobie, że już opłaciły te zajęcia i mimo wszystko mobilizują się i wychodzą.

Nagradzanie

Dla niektórych najlepszą motywacją jest wizja otrzymania nagrody. Sposobem na zmotywowanie samego siebie może być zatem obietnica nagrody w postaci rzeczy, którą zawsze chcieliśmy mieć czy skorzystania z jakichś usług. Na przykład założenie, że jeśli przez cały miesiąc nie opuszczę żadnego treningu to na początku przyszłego wybiorę się do SPA.

Wyznaczanie celów

Są osoby, które nie potrzebują nagród jako takich, bowiem dla nich nagrodą samą w sobie jest osiąganie kolejnych etapów, zdobywanie coraz to wyższych szczytów, itp. Dla takich osób najlepszą motywacją będzie jeśli zaczną wyznaczać sobie cele, np. przebiegnięcie najpierw 5, potem 10 a w końcu 50 km. Świadomość kolejnych wyzwań i kolejnych etapów jakie mogą osiągnąć może stać się najlepszą motywacją.

Grupy wsparcia, blogi, itp.

Część osób poszukuje motywacji i wsparcia w ich treningach w internecie, na forach i blogach poświęconych uprawianiu sportu, gdzie inni ludzie skupieni wokół pasji jaką jest sport udzielają rad i wspierają się wzajemnie.

About the Author