forma działalności gospodarczej w hiszpanii

Jakie formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej są dostępne w Hiszpanii dla przyszłych przedsiębiorców?

Forma organizacyjno-prawna to nic innego jak formalny sposób prowadzenia działalności gospodarczej. Może on prezentować się w różny sposób, ale też w każdym kraju mamy do czynienia z innym ustawodawstwem i inne będą przewidziane dostępne do rejestracji warianty. Specyfika danego kraju sprawia też, że niektóre będą bardziej lub mniej popularne. Hiszpania jest krajem, w przypadku którego możemy mówić o tym, że wiele przepisów tutaj obowiązujących jest podobnych do tych, które znamy z Polski. Zanim jednak podejmiemy decyzję o rejestracji własnej działalności gospodarczej, dobrze jest poznać specyfikę danego kraju, a być może nawet skorzystać z konsultacji biznesowej. 

Własna firma w Hiszpanii – podejmij wyzwanie 

Jaką formę prawną wybrać? Czy prowadzić rozliczenia samodzielnie? Przed nami wiele ważnych decyzji, niektóre z nich trzeba podjąć jeszcze zanim firma w Hiszpanii stanie się faktem. 

  • Podstawową formą prowadzenia działalności gospodarczej jest samozatrudnienie i wygląda ono bardzo podobnie jak samo zatrudnienie w Polsce. Na start nie trzeba mieć żadnego większego kapitału, nie ma obowiązku jego wykazywania. Rejestracja przebiega szybko, a właściciel takiej firmy w Hiszpanii imiennie za nią odpowiada. Standardowo osoba, która chce być samozatrudniona, zgłasza się do obowiązkowego Ubezpieczenia Społecznego.
  • Alternatywną możliwością jest założenie oddziału firmy. Ta opcja jest jedna odpowiednia tylko dla firm, które są już zarejestrowane w innym kraju, na przykład w Polsce. Oczywistą rzeczą jest więc to, że nie każdy będzie zainteresowany taką opcją. 
  • Najpopularniejszą możliwością w Hiszpanii rejestracja spółki. Wśród dostępnych wariantów, tak jak i w polskim ustawodawstwie, znajdziemy spółki osobowe jak i kapitałowe. W przypadku spółek osobowych odpowiada się całym swoim majątkiem za losy podmiotu. W przypadku spółek kapitałowych wspólnym kapitałem, na który złożyli się uczestnicy spółki. Firma za granicą w formie spółki może być rozwiązaniem korzystnym ze względów podatkowych. 

Jaką spółkę warto zarejestrować w Hiszpanii?

To trudne pytanie, gdyż tak naprawdę wiele zależy od tego, jaką działalność będziemy chcieli prowadzić. Pamiętajmy, że forma organizacyjno-prawna przede wszystkim musi pasować do charakteru biznesu, wówczas rzeczywiście będzie można powiedzieć, że jest to najkorzystniejsza z możliwych opcji. Dlatego też wiele osób jeszcze przed rejestracją nowego podmiotu korzysta z doradztwa biznesowego, chociażby u specjalistów z biura księgowego w Hiszpanii. Może to być też porada doświadczonego księgowego, który jest dobrze zaznajomiony z hiszpańskim prawem. Wśród dostępnych typów spółek znajdziemy spółkę jawną, spółkę komandytową, a także spółkę akcyjną bądź też spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jej wariant „nowa firma”, który w praktyce występuje bardzo rzadko.

Najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest możliwość rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym przypadku kapitał początkowy, na który muszą złożyć się akcjonariusza, wynosi około 3000 €. Na rejestrację tego typu spółki warto zarezerwować sobie około miesiąca czasu. Spółkę można zarejestrować nawet w pojedynkę, potem można rozważyć księgowość za granicą prowadzoną przez dane biuro rachunkowe.

About the Author