Etapowe przygotowanie do maratonu
Maraton to bieg, których sprawdza nie tyle szybkość co wytrzymałość maratończyków. Dlatego też przygotowanie do maratonu to jest procesem długotrwałym i należy rozpocząć je z wyprzedzeniem przynajmniej półrocznym. Oto poszczególne etapy w przygotowaniach do maratonu:
Etap 1: Przygotowanie
Jest to etap, który powinien trwać od do 5 tygodni, wszystko zależy od organizmu oraz tego, czy trenowałeś już wcześniej. Jeśli masz w zwyczaju bieganie codzienne, ten etap możesz skrócić zaledwie do jednego tygodnia, jeśli dopiero zaczynasz bieganie należy go rozciągnąć na 5 tygodni. W tym etapie dystanse są raczej krótkie i nieobciążające organizmu. Chodzi w nim raczej o to, by nawyknąć do biegania i przede wszystkim systematyczności.
Etap 2: Trening wytrzymałości
Na tym etapie buduje się przede wszystkim wytrzymałość. Powinien on wystąpić bezpośrednio po fazie przygotowania i trwać 5 tygodni. Na tym etapie z każdym kolejnym tygodniem należy wydłużać dystans o 10% poprzedniego.
Etap 3: Stabilizowanie
Na tym etapie już w znacznie mniejszym stopniu następuje przyrost dystansu. W tym czasie, który powinien trwać kolejne 5 tygodni należy przebiegać tygodniowo 50km.
Etap 4: Trening wzmożony
Na tym etapie należy przebiegać trasy, które mają minimum 10 km w ciągu tygodnia, a jeden bieg tygodniowo powinien odbyć się na dystansie 25 – 38 km.
Etap 5: Odpoczynek
Przed samym startem w maratonie należy zwolnić nieco tempo biegania, nie znaczy to, że trzeba całkiem zaprzestać treningów – wręcz przeciwnie. Należy nadal biegać regularnie, ale nie forsować się, najdłuższy dystans nie powinien przekroczyć 25km.