Czym jest przegląd gwarancyjny samochodu i kiedy trzeba go przeprowadzić?

Zakup nowego samochodu to zawsze bardzo duże przeżycie. Musisz jednak pamiętać, że wiąże się on nie tylko z przyjemnością, ale również kilkoma obowiązkami. Tym najważniejszym jest przegląd gwarancyjny samochodu, który należy przeprowadzić w odpowiednim czasie. Co to takiego i kiedy trzeba się na niego zdecydować?

Przegląd gwarancyjny samochodu – czym jest?

Przegląd gwarancyjny samochodu jest bardzo często mylony z badaniem technicznym pojazdu, które dokonywane jest raz na rok. To drugie jest obowiązkowe i jego nieprzeprowadzanie doprowadzi do tego, że auto nie zostanie dopuszczone do ruchu drogowego, a co za tym idzie – poruszanie się nim po drogach publicznych będzie nielegalne.

Czym w takim razie jest przegląd gwarancyjny samochodu? Jest to badanie przeprowadzane w przypadku nowych samochodów, które zostały zakupione w salonie. W porównaniu do przeglądu technicznego nie polega wyłącznie na sprawdzeniu stanu auta, ale również na wymianie oleju, filtrów, a także innych komponentów, które wraz z eksploatacją auta ulegają używaniu.

Przegląd gwarancyjny samochodu wynika więc z umowy zawartej z dealerem – choć nie jest obowiązkowy, należy go przeprowadzić. I to z kilku powodów.

Dlaczego przegląd gwarancyjny samochodu jest ważny?

Przegląd gwarancyjny samochodu jest ważny przede wszystkim dlatego, że bez niego utracisz gwarancję producenta na swój nowy pojazd. W efekcie nie będziesz mógł korzystać z wielu przywilejów oraz bezpłatnego wsparcia specjalistów w przypadku jakichkolwiek problemów z samochodem.

To jednak nie wszystko. Przegląd gwarancyjny samochodu jest o tyle wartościowy, że przeprowadza się go niedługo po zakupie pojazdu. Specjaliści będą więc w stanie stwierdzić, czy wszystko działa w nim prawidłowo i czy nie należy wyeliminować usterki, np. fabrycznej, która mogłaby wpływać na komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania. Co więcej, dzięki niemu wykonanych zostanie kilka czynności obsługowych, łącznie z wymianą płynów eksploatacyjnych, co także będzie miało pozytywny wpływ na jazdę.

Kiedy i gdzie przeprowadzać przegląd gwarancyjny samochodu?

Najczęściej przegląd gwarancyjny samochodu należy wykonać po roku od dnia rejestracji nowego auta albo po przejechaniu określonej liczby kilometrów – zwykle 15-30 tysięcy. Warunki te mogą nieco różnić się, w zależności od producenta auta. Pamiętaj jednak, że niezależnie od wybranej marki, powinieneś przeprowadzić taki przegląd w terminie – nawet kilkudniowe opóźnienie może spowodować utratę gwarancji!

Gdzie wykonać badanie? Najlepiej w autoryzowanym serwisie producenta – dzięki temu masz pewność, że jego pracownicy skorzystają z oryginalnych części i przeprowadzą wszelkie prace zgodnie z zaleceniami. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat i umówić się na przegląd gwarancyjny samochodu, zachęcamy do wizyty na stronie https://www.toyota-okecie.pl/ – znajdziesz tam wszelkie niezbędne informacje.

About the Author