Dieta dla osób aktywnych fizycznie

Bez względu na to, czy wykonujesz ćwiczenia amatorsko, czy zawodowo, musisz przywiązywać dużą uwagę do swojego sposobu żywienia. Wykonywanie nawet najcięższych treningów może nie przynosić żadnych efektów, jeśli nie będziemy stosować odpowiedniej diety dla sportowców, co może wpłynąć tylko na spadek motywacji i frustrację. Koniecznie zapoznaj się z tym, jak powinna wyglądać dieta dla osób trenujących tak, aby każdy trening przynosił maksymalne korzyści.

Dlaczego warto zadbać o dietę, uprawiając sport?

Wszystkie aktywności fizyczne powodują zużycie energii wytwarzanej w organizmie ze składników odżywczych, które pochodzą z pożywienia. Co oznacza, że nie będzie to dla nikogo zaskakujące, że jakość tego, co kładziemy na talerzu, będzie istotnie wpływało na proces wytwarzania się energii, a także na sam trening.

Ponadto treningi sprawiają, że niektóre z tkanek ulegają uszkodzeniom, których regeneracja w późniejszym czasie, uzależniona jest od ilości i jakości składników odżywczych. Nieprawidłowa dieta, może powodować trudności w odbudowie zniszczonych tkanek w wyniku przeprowadzonego treningu. Efektem tego może być m.in. szybka utrata masy mięśniowej.

Nieprawidłowo zbilansowana dieta może także spowodować nagły spadek wytrzymałości na intensywny wysiłek, przemęczenie, oraz jego gorszą tolerancję.

Dieta dla sportowców

Dieta dla osób aktywnych fizycznie powinna się przede wszystkim opierać na zasadach zdrowego żywienia. Równocześnie powinna uwzględniać także zwiększone zapotrzebowanie organizmu na wartości energetyczne, odpowiedni rozkład posiłków, który będzie dopasowany do sesji treningowych, oraz to, jaki skład mają posiłki przyjmowane przed i po treningu.

W przypadku diety dla sportowców bardzo ważna jest regularność spożywania posiłków. Zaleca się, aby było ich nie mniej niż 4 i nie więcej niż 6 w czasie doby. Rekomenduje się, aby pomiędzy posiłkami występowały 2,5-3 godzinne przerwy. Większe zapotrzebowanie kaloryczne osób, które regularnie ćwiczą, powoduje konieczność spożywania większej ilości pokarmów. Często zdarza się, że posiłki pomagają zmniejszyć ich objętość i uniknąć niepotrzebnego obciążenia przewodu pokarmowego.

Jednym z bardziej kluczowych aspektów planowania posiłków powinien być także czas dzielący konsumowana żywność i treningi, czego potwierdzenie można znaleźć na stronie https://projektzdrowie.info/diety/dieta-dla-aktywnych/. Ostatni posiłek warto jest spożyć na 2-3 godziny przed rozpoczęciem treningu. Może to przyczynić się do uniknięcia dyskomfortu ze strony przewodu pokarmowego. Warto także pamiętać o różnorodności potraw i produktów.

About the Author